E-İçişleri Şifre Sıfırlama, Şifre Değiştirme, İletişim Bilgisi Ekleme

e-İçişleri Projesi kapsamında kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığı durumlarda; kullanıcıların  şifrelerini unutması ya da mevcut şifrelerini değiştirmek istemelerine bağlı olarak bu dokümandaki  adımlar uygulanmalıdır
 1. Şifre değiştirme veya şifre hatırlama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için cep telefonu numaralarınız sistemde kayıtlı olmalıdır.
 2. Telefon numaranızı sisteme kayıt edemiyorsanız ya da sistemde kayıtlı olan telefon numaranız da bir sorun yaşıyorsanız öncelikle kurumunuzdaki Personel Birim Sorumluları Modülü yetklisine ya da İl Proje Yöneticisi'ne ulaşınız.
 
Güçlü şifre belirlerken aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir;
 1. En az 8 haneli olmalıdır.
 2. En az 1 adet harf içermelidir. (a, b, D, E, ...)
 3. En az 1 adet rakam içermelidir. (1, 2, 3...)
 4. En az 1 adet özel karakter içermelidir. (@, !,?,^,+,$,#,&,/,{,*,-,],=,...)
 5. Peş peşe aynı karakterler içermemelidir. (aaa, 111, XXX, ababab...)
 6. Sıralı karakterler içermemelidir. (abcd, qwert,asdf,1234,zxcvb...)
 7. Kullanıcıya ait anlam ifade eden kelimeler içermemelidir. (aile bireyelerinden birisinin veya bir sanatçının adı, arabanızın modeli vb.)
 8. En son kullandığınız 3 şifreden farklı bir şifre belirleyiniz.
BİLGİLENDİRME;
 1. Şifre değişikliği esnasında SMS onay kodu kullanılmaktadır. Bu nedenle tüm kullanıcıların sistemde kayıtlı, GSM numaralarının aktif kullandıkları cep telefonu numaraları olması gerekmektedir.
 2. Şifre değiştirme formu kurallara uygun doldurulup gönderildiğinde sistem tarafından kullanıcıya bir sms ile onay kodu gönderilecek ve kullanıcıdan belirlenen süre içerisinde bu kodu girerek işlemi onaylaması istenecektir.
 3. GSM numarası sisteme yanlış kaydedilmiş veya cep telefonu yanında olmayan kullancılar bu kodu girerek onaylama yapamayacaklarından öncelikle sistemde kayıtlı GSM numaralarını düzeltmeleri gerekmektedir. Cep telefonları yanlış girilmemelidir!
 4. SMS Onay kodu ile onaylanmayan işlem kabul edilmeyecek ve şifre değişikliği geçersiz olacaktır. Şifre değiştirme işlemi tamamlanana kadar sisteme girilemeyecektir.
 5. Alternatif olarak, http://owa.icisleri.gov.tr/owa/ adresinden e-postalara girilerek sağ üst kısımdaki Şeçenekler -  Parolanızı Değiştirin ekranına giderek, şifreler değiştirilebilir.